10:17:49     یازدهم خرداد 1399
 
     
 
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
      صحت خدمات و مطالب مندرج در سایت به عهده آگهی دهنده است *** با ارسال عدد 1 و یا تماس با شماره ( 09120039250 ) میتوانید جهت ثبت و سفارش آگهی های خود اقدام نمایید    
پزشکان فوق تخصص ، متخصص و عمومی > فوق تخصص یا فلوشیپ های رشته های مختلف داخلی > پزشكان فوق تخصص روماتولوژی
 

دکتر نیره سعادتی ( فوق تخصص روماتولوژي )

 

دکتر نیره سعادتی ( فوق تخصص روماتولوژي )
دانشيار دانشگاه علوم پزشكي مشهد

Email: saadatin[at]mums.ac.ir
آدرس :
مشهد - خیابان احمداباد - نبش شهید صبوری - پلاک۲ساختمان ایرانمهر
روزهای زوج از ساعت ۱۵ الی ۲۰
تلفن: 93 08 40 38 - 051

تاریخچه و سیر تکاملی روماتولوژی در جهان

واژه «روماتولوژي» از دو قسمت rheuma با ريشه يوناني به معني «آنچه جاري است مثل رود يا نهر» و logy به معني «شناخت» تشكيل شده است.

اولين بار در قرن چهارم قبل از ميلاد در نوشته هاي بقراط به rheuma اشاره شده است، تا قرنها نقرس به عنوان معادل تورم مفصلي و بيماري روماتيسمي بكار مي رفت.

اطلاق «روماتيسم» به بيماريهاي مفصلي در طب جديد توسط پزشك فرانسوي Baillou در سال 1642 ميلادي در كتابي تحت عنوان «روماتيسم و درد كمر» صورت گرفته است.

اولين تشکل سازمان يافته موفقيت آميز در مورد بيماريهای روماتيسمی در سال 1925 تحت نام International Committee on Rheumatism در پاريس به وجود آمد.

اين سازمان در نهايت به International League of Associations of Rheumatology يا ILAR تغيير نام داد. امروزه اين سازمان به شاخه های منطقه ای در آسيا و اقيانوسيه (Asia Pacific League of Associations of Rheumatology يا APLAR)، اروپا (EULAR)، آمريکا (PANLAR) و آفريقا (AFLAR) تقسيم گرديده است.

در سالهای اخير اين سازمانها فعاليت های گسترده ای در زمينه های مختلف اپيدميولوژی، بالينی، تشخيصی و درمانی( وامروزه تحقیقات مشترک) در کشورهای مختلف انجام داده اند.

تاریخچه و سیر تکاملی روماتولوژی در ایران

روماتولوژی نوين در ايران از حدود 4 دهه قبل شروع شد. تا قبل از آن بيماران روماتيسمی توسط تمام پزشکان خصوصاً متخصصين داخلی، اعصاب و جراحان ارتوپدی ديده می شدند. فعاليت تخصصی روماتولوژی از اوائل دهه 40 در تهران توسط دکتر سعيد بنی هاشمی، دکتر اميرخان شفيع زاده، دکتر فريدون دواچی و... شروع شد.

آموزش دانشگاهی روماتولوژی در سال 1346 توسط دکتر محمد شفيع زاده در دانشگاه ملی و در سال 1348 توسط دکتر دواچی در دانشگاه تهران شروع شد. سپس در سال 1349 توسط دکتر اقتداری در دانشگاه شيراز، در سال 1354 توسط دکتر ناصح در دانشگاه مشهد و در سال 1357 توسط دکتر فرقانی زاده دردانشگاه ايران برقرار گرديد.

مرکز فوق تخصصی روماتولوژی در دانشگاه مشهد در سال 1366 توسط دکتر هاتف رسما راه اندازی شد. قبل از آن اساتید دكتر ناصح، دكتر فريد حسيني و دكتر ثقفي آموزش دانشجویان و مداوای بيماران روماتيسمي در مشهد را اداره مي كردند .


درحال حاضردر دو مركز بيمارستاني قائم (عج) و امام رضا (ع) اساتيد (9 نفر) به فعاليت علمي، پژوهشی ودرماني مشغولند.

ازسال 1374 تاکنون 24 فلوی فارغ التحصیل از دانشگاه مشهد داشته ایم که 8 نفر آنها حائز رتبه کشوری بورد فوق تخصصی بوده اند.
(( پزشک محترم در صورتی که تمایل دارید آگهی شما شش ستاره شده و در صحفه اول سایت قرار گیرید، عدد 1 را به شماره 09150020095 ارسال و یا تماس حاصل نمایید ))

همه آگهی های User-1 را ببینید.
مشخصات آگهی :
تاریخ ارسال آگهی: 1396/08/29 11:20:56 ق.ظ
تاریخ انقضای آگهی: 1399/05/01
موقعیت آگهی:خراسان رضوی (مشهد )
تعداد بازدید کننده : 1001  بار 
مشخصات آگهی دهنده:
نام و نام خانوادگی: User-1
تلفن: 93 08 40 38 - 051---  
 
عبارات کلیدی:
دکتر خوب ، لیست پزشکان ,دکتر نیره سعادتی ( فوق تخصص روماتولوژي ),دانشيار دانشگاه علوم پزشكي مشهد,Email: saadatin[at]mums,ac,ir,آدرس : ,مشهد , خیابان احمداباد
ارسال پیام
تماس با User-1  در مورد این آگهی متن پیام:
نام و نام خانوادگی شما: 
ایمیل شما:
عنوان پیام:
 
 
 

کلمات کلیدی مرتبط:
     
 
کلمات کلیدی
     
 گروه آگهی:
   
 
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ مي باشد
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک

0.094 ثانیه.